Vuonna 2024 Mikkelin Musiikkijuhlat soivat eurooppalaisille arvoille.
Mikkelin Musiikkijuhlien ohjelman pääkonsertit vuodelle 2024 on julkaistu, ja lipunmyynti käynnistyy 01.08.2023. Nyt myyntiin tulevien konserttien tarjontaa täydennetään vielä syksyn 2023 aikana.
Kesän 2024 Musiikkijuhlat järjestetään 03.08.2024 – 11.08.2024 välisenä aikana. Ohjelmiston teemaksi on rakennettu eurooppalaisten arvojen kunnioittaminen. Eurooppalaisten arvojen symboliksi kohonneen Ludvig van Beethovenin yhdeksännen sinfonian ensiesityksestä on vuonna 2024 kulunut 200 vuotta ja teos kuullaan festivaalin 2024 avajaiskonsertissa Saimaa Sinfoniettan, Musiikkitalon kuoron sekä Mikkelin Musiikkijuhlien vuoden nuoren taiteilijan, kapellimestari Aliisa Neige Barrièren yhteistyönä. Avajaiskonsertissa kuullaan myös kantaesitys Scintillation vuoden nuorelta säveltäjältä Luukas Hiltuselta.
Musiikkijuhlien ohjelmiston runko rakentuu lontoolaisen sinfoniaorkesteri The Philharmonian korkeatasoisten konserttien varaan. Orkesterin pääkapellimestari Santtu-Matias Rouvali johtaa myös vuonna 2024 kaksi konserttia, joista toisessa kuullaan Anton Brucknerin 200-vuotisjuhlan kunniaksi hänen seitsemäs sinfoniansa.
Vuodesta 2023 tuli välivuosi nuorten muusikoiden Sinfoniaorkesteri Vivon ja Mikkelin Musiikkijuhlien välisessä yhteistyössä, mutta vuonna 2024 tämä perinteeksi muodostunut yhteistyö jatkuu jälleen. Sinfoniaorkesteri Vivon konsertin johtaa Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Erkki Lasonpalo, ja solistina soittaa nuori viulun ihmelapsi Lilja Haatainen.
Eurooppalaisten arvojen, vapauden, tasa-arvon, ihmisarvon ja ihmisoikeuksien merkitys on korostunut tässä ajassamme. Minulle on tärkeää nostaa nämä arvot Musiikkijuhlien kesän 2024 ohjelmiston kantavaksi teemaksi. Avajaiskonsertissamme esitettävä Beethovenin yhdeksäs sinfonia symboloi jo sävellysaikanaan vapaan Euroopan arvoja, mutta sinfonian symbolinen merkitys on entisestään vahvistunut Eurooppaa yhdistävänä sävellystaiteen ikonina. Sinfonian finaalin Oodi Ilolle on Euroopan Unionin virallinen hymni. Avajaiskonsertissamme kantaesitettävä Luukas Hiltuselta tilaamamme sävellys tulee nivoutumaan Beethovenin yhdeksänteen sinfoniaan ja Emily Dickinsin runoon Hope is the Thing with Feathers. Vuoden nuori taiteilija, kapellimestari Aliisa Neige Barrière, tulee johtamaan avajaiskonsertin. Philharmonia Lontoon sekä kapellimestari Santtu-Matias Rouvalin yhteistyön rinnalla meillä on vahva edustus paikallisista ja alueellisista taiteilijoista sekä kokoonpanoista. Lappeenrannan ja Mikkelin kaupunginorkestereiden yhteinen Saimaa Sinfonietta esiintyy avajaiskonsertissa ja kansallisen nuoriso-orkesteri Vivon mukana olo yhden välivuoden jälkeen on meille myös hyvin tärkeää. Jo kuluvana vuonna Mikkelissä esiintyvä nuori viulisti Lilja Haatainen tulee esiintymään myös kesällä 2024. Nuorilla taiteilijoilla on Mikkelin Musiikkijuhlien perinteitäkin kunnioittaen merkittävä rooli ohjelmistossamme. Tässä vaiheessa myyntiin tulevat konsertit ovat orkesterikonsertteja, mutta täydennämme ohjelmistoa syksyn mittaan ja luvassa on myös paljon muuta. Tulemme huomioimaan eri ikäryhmiä ohjelmistossa, lapsille ja nuorille tulee kiinnostavia konsertteja ja tulemme syksyllä täydentämään ohjelmistoa myös kevyemmän musiikin konserteilla.
Mikkelin Musiikkijuhlat on vuoden festivaali 2023 ja festivaalin perustukset ovat vankalla pohjalla. Meillä on paljon paikallisia ja valtakunnallisia yhteistyökumppaneita, joiden kanssa pääsemme jatkossa rakentamaan entistä upeampaa ja kansainvälisempää festivaalia.
– Erkki Lasonpalo, Mikkelin Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja.
Vuoteen 2026 saakka sovittu yhteistyö The Philharmonia orkesterin sekä Santtu-Matias Rouvalin kanssa, antavat meille poikkeuksellisella tavalla perustaa suunnitella pitkäjänteisesti Mikkelin Musiikkijuhlien toimintaa ja tarjontaa. Samalle aikajänteelle Jane ja Aatos Erkon säätiön myöntämä nelivuotinen tuki antaa meille myös taloudellista pohjaa yhdessä Mikkelin kaupungin, sekä yrityskumppaneiden yhteistyön kanssa. Tämä kaikki mahdollistaa nyt ensimmäistä kertaa ohjelmiston julkaisemisen jo näin hyvissä ajoin. Uskomme tämän varhaisen ohjelmiston julkaisun palvelevan myös konserttiyleisöä.
– Markus Tykkyläinen, Mikkelin Musiikkijuhlien kannatusyhdistyksen hallituksen puheenjohtaja
Seuraavat konsertit tulevat myyntiin tiistaina 1.8.2023.
Ohjelmisto tulee täydentymään, ja lisää konsertteja tulee myyntiin syksyn 2023 aikana.
Osta liput Lippu.fi -sivustolta.
17.8.2023
Erinomaisesti sujunut yhteistyö saa jatkoa.
Lue lisää2.8.2023
Illan solistina esiintyy sopraano Miina-Liisa Värelä
Lue lisää31.7.2023
Vuonna 2024 Mikkelin Musiikkijuhlat soivat eurooppalaisille arvoille.
Lue lisää29.7.2023
Kapellimestari Aliisa Neige Barrièrelle ja säveltäjä Luukas Hiltuselle 1 000 € stipendit ja konsertti 2024 festivaalilla
Lue lisää28.7.2023
Konserttiin on vapaa pääsy
Lue lisääLiittymällä Mikkelin Musiikkijuhlien postituslistalle saat ajankohtaisia festivaalikuulumisia ensimmäisten joukossa sähköpostiisi.